DUK
Kas yra „Kaimas į namus“?
„Kaimas į namus“ elektroninėje parduotuvėje produkcija bei paslaugos parduodamos be tarpininkų: prekės įsigijimas ir apmokėjimas vyksta tiesiogiai. Taip pat su daugeliu pardavėjų galima susisiekti nurodytais kontaktais.
Elektroninės parduotuvės pardavėjams (tiekėjams) nėra taikomi jokie mokesčiai. Norintiems pradėti prekiauti savo produkcija bei paslaugomis tereikia užpildyti PARDUOTUVĖS TIEKĖJO ANKETĄ, kurią rasite ČIA.
„Kaimas į namus“ elektroninės parduotuvės savininkas yra Žemės ūkio agentūra, kuri administruoja, prižiūri ir viešina šią platformą.
Kaip atsirado „Kaimas į namus“ elektroninė parduotuvė?
„Kaimas į namus“ platforma veikia nuo 2013 metų, kuri buvo sukurta Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto iniciatyva. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra perėmė tinklalapio priežiūrą nuo 2019 metų. O nuo 2024 m. sausio 1d. ja rūpinasi Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.
Pirminė šios platformos idėja buvo padėti smulkiesiems šalies ūkininkams bei gamintojams, kuriant vartotojų bendruomenes ir taip užsakant didesnius kiekius produkcijos. Buvo tikimasi, kad toks būdas padės tiekėjams sutaupyti logistikos kaštus. Deja, toks modelis laikui bėgant išsikvėpė, o ir pandemija suformavo visai kitokius vartotojų poreikius. Todėl buvo nuspręsta modernizuoti „Kaimas į namus“ platformą ir paversti ją elektronine parduotuve.
Kuo prekiaujama „Kaimas į namus“ elektroninėje parduotuvėje?
Elektroninėje parduotuvėje „Kaimas į namus“ prekiaujama be tarpininkų, o produkcija nesandėliuojama.
„Kaimas į namus“ elektroninėje parduotuvėje rasite smulkiųjų Lietuvos ūkininkų užaugintos ir pagamintos produkcijos: nuo šviežių daržovių iki aliejaus. Vertinantiems pripažintą kokybę, išskiriamos sertifikuotų produktų kategorijos, tokios kaip – ekologiški, „Rakto skylutė", Tautinio paveldo ir Nacionalinės kokybės produktai. Elektroninėje parduotuvėje taip pat prekiaujama nemasinės gamybos įvairiais amatininkų dirbiniais, originaliais tautinio paveldo meno kūriniais.
Asortimentas papildytas ir kaime teikiamomis paslaugomis: apgyvendinimas, edukacijos, mokymai, ekskursijos ir kt. Jas galima rasti atskiroje elektroninės parduotuvės skiltyje arba virtualiame žemėlapyje.
Kaip užtikrinama produktų kokybė elektroninėje parduotuvėje „Kaimas į namus“?
Kiekvienas „Kaimas į namus“ pardavėjas už savo produkcijos kokybę atsako asmeniškai. Elektroninėje parduotuvėje yra sukurta prekių vertinimo sistema, kuri leidžia visiems pirkėjams prisidėti prie kokybės kontrolės ir vertinimo proceso. Sertifikuotų produktų kokybę užtikrina juos kontroliuojančios įstaigos.
Jei gauta produkcija netenkina pirkėjo, visos prekių grąžinimo sąlygos išsamiai pateiktos Pirkimo, pardavimo taisyklėse.
Kodėl trumposios maisto tiekimo grandinės (TMTG) yra tokios vertingos?
Vietos ūkininkų užauginama ir parduodama be tarpininkų (tiesiai iš ūkio) produkcija yra vertingesnė ir šviežesnė, nei atvežta iš pietų Europos ar dar toliau. Be to, ūkininkų užauginti ar pagaminti produktai yra aukštesnės kokybės, unikalūs ir pagaminti su meile, nei masinės gamybos produktai.
Tokius ūkininkus ir smulkiuosius kaimo verslus norisi palaikyti, padėti jų unikaliai produkcijai pasiekti kuo daugiau vartotojų, kurie suprastų šių produktų išskirtinę kokybę. Todėl „Kaimas į namus“ elektroninės parduotuvės tikslas – kad jūsų stalą pasiektų kuo natūralesnis, kaime užaugintas ir pagamintas maistas.
Sertifikuoti produktai - ,,Tautinis paveldas“
TAUTINIO PAVELDO PRODUKTAI – nemasinės gamybos sertifikuoti amatininkų dirbiniai, pagaminti rankomis iš tradicinių žaliavų arba naudojant senąsias ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias kokybines gaminių savybes ir sudėtį. Žemės ūkio ministerija nuo 2008 m. sausio 1 d. atlieka Tautinio paveldo produktų sertifikavimo institucijos funkcijas. Sertifikuotiems produktams ir gamintojams suteikiamas specialus ženklinimas.
Šiai dienai sertifikuota ir pripažinta tautinio paveldo produktais daugiau kaip 3000 gaminių, kuriuos gamina daugiau kaip 900 tradicinių amatininkų. Tradiciniams amatininkams, kurių gaminiai pripažinti tautinio paveldo produktais, teikiama valstybės pagalba leidinių leidybai, tradicinių matų mokymo programų organizavimui, dalyvauti ir pristatyti savo gaminius parodose ir kituose renginiuose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Plačiau apie tautinio paveldo sertifikavimą rasite ČIA. Patikrinti sertifikato autentiškumą galima www.tautinispaveldas.lt, paieškos laukelyje įrašykite gamintojo pavardę arba nurodytą įmonės pavadinimą.
Sertifikuoti produktai - ,,Rakto skylutė“
Gerinant gyventojų sveikatą, mitybą bei siekiant sudaryti galimybę atsirasti rinkoje daugiau sveikatai palankesnių maisto produktų, Lietuvoje 2014 m. buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Nuo to laiko maisto gamintojai, tiekiantys rinkai Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti šiuo simboliu. Jei Jūsų gaminamas maisto produktas atitinka patvirtintus kriterijus, maloniai kviečiame kreiptis į Higienos institutą (institutas@hi.lt) dėl maisto produkto įtraukimo į "Rakto skylute" paženklintų maisto produktų Lietuvos rinkoje sąrašą.
Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Tai įprasti produktai, tačiau juose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis naudojamas nuo 1989 m. ir yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos Komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu. Juo žymimi maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Makedonijoje ir Lietuvoje. Galimybę jungtis prie šį ženklą naudojančių šalių svarsto ir kitos ES valstybės. Skandinavijoje sergamumas maisto kilmės lėtinėmis ligomis yra mažiausias ES. Šių šalių rinkoje yra jau dešimtys tūkstančių pavadinimų produktų, pažymėtų „Rakto skylutės“ simboliu. Pavyzdžiui, Švedijoje jis naudojamas jau ilgiau kaip 25 metus. Lietuvoje tokių produktų, kurie atitiktų „Rakto skylutės“ simboliu ženklinamiems produktams keliamus reikalavimus, šiuo metu jau yra virš dviejų šimtų.Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras (kaip ir kitose simbolį taikančiose šalyse) 2017 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-213 atnaujino maisto produktų ženklinimo "Rakto skylute" kriterijus.
Kadangi šis ministro įsakymas įgyvendina Lietuvos Respublikos maisto įstatymo 9 straipsnio 2 dalies ir Lietuvos Respublikos visuomenės sveikatos priežiūros įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 3 punkto reikalavimus, įpareigojančius užtikrinti sveiką mitybą, sveikatai palankų maistą ir mažinti su maistu susijusį sergamumą, į "Rakto skylutės" simboliu ženklinamus produktus negalima įdėti jokių pakaitalų, kurie didintų produkto kaloringumą, keltų jo glikeminį indeksą ar kitaip mažintų produkto palankumą sveikatai (pvz., mažinant produkte sočiųjų riebalų kiekį, negalima jų keisti krakmolu ar sintetiniais maisto priedais, bet galima praturtinti produktą ankštiniais, lęšiais, topinambais, įvairiomis daržovėmis ir pan.). Taigi, produktas visais atvejais turi tapti palankesniu sveikatai.
Patvirtinti kriterijai atitinka tarptautinius kriterijus, vienodus visose šį simbolį taikančiose šalyse. Ženklo naudojimo kontrolę, kaip ir bet kokios kitos informacijos, skelbiamos maisto produktų etiketėse, atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, vadovaudamasi Reglamento (ES) Nr. 1169/2011 dėl informacijos apie maistą teikimo 7 straipsnio bei kitų ES bei Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatomis.
Tinklapyje "Rakto skylutė", kodo dalyje yra nurodytas skaičius atitinkantis produktų grupę kuriai priklauso gaminys. Sertifikatas išduodamas gaminiui, kuris atitinka visus atitinkamos grupės gaminiams nustatytus kriterijus. Patikrinti produktų atitikimą kategorijų numeriams galite ČIA.
Sertifikuoti produktai - ,,Ekologiško gaminio ženklas“
EKOLOGINĖ GAMYBA – bendra ūkio valdymo ir maisto produktų gamybos sistema, apimanti geriausią aplinkosaugos praktiką, didelę biologinę įvairovę, gamtos išteklių išsaugojimą, aukštų gyvūnų gerovės standartų taikymą ir gamybos būdą, atsižvelgiant į tam tikrų vartotojų teikiamą pirmenybę produktams, pagamintiems naudojant natūralias medžiagas ir procesus.
Vartotojai, pirkdami produktus su ekologinės gamybos logotipu, gali būti tikri, kad:
- ne mažiau kaip 95 % žemės ūkio kilmės produkto sudedamųjų dalių pagaminta ekologinės gamybos būdu;
- produktas atitinka oficialios kontrolės sistemos reikalavimus;
- produktas atkeliavo tiesiai iš gamintojo ar perdirbėjo sandarioje pakuotėje;
- ant produkto nurodytas gamintojo, paruošėjo ar prekiautojo pavadinimas ir kontrolės įstaigos pavadinimas arba kodas.
Ekologinės gamybos logotipas suteikia vartotojams galimybę pasitikėti jų vartojamo maisto ir gėrimų kilme bei kokybe, o kiekvieno ekologiško produkto ženklinimas logotipu užtikrina produkto atitiktį ES ekologinės gamybos reglamento reikalavimams.
Plačiau apie Ekologinės produkcijos sertifikavimą rasite ČIA. Patikrinti sertifikato galiojimą galite ČIA.
Sertifikuoti produktai - ,,Nacionalinė kokybė Lietuva“
KOKYBĖ - specialus ženklas, kuriuo ženklinami pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagaminti produktai skirti vartoti žmonėms. Tai žemės ūkio maisto produktas, kurio kokybė pranoksta Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nustatytus šių produktų saugos, gyvūnų ir augalų sveikatos, gyvūnų gerovės ar aplinkosaugos reikalavimus ir (arba) kuris dėl tam tikrų ūkininkavimo ar gamybos būdų naudojimo pasižymi ypatingomis savybėmis.
Ženklą suteikia NACIONALINĖS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ KOKYBĖS SISTEMOS EKSPERTŲ KOMITETAS. Atitiktį reikalavimams tikrina nepriklausoma kontrolės įstaiga VšĮ „Ekoagros“, kuri išduoda sertifikatą. Rinkoje esančių produktų kontrolę atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintas produktas žmonėms vartoti skirtas žemės ūkio ir maisto produktas, kurio kokybė pranoksta Europos Sąjungos ir nacionalinių teisės aktų nustatytus šių produktų saugos, gyvūnų ir augalų sveikatos, gyvūnų gerovės ar aplinkosaugos reikalavimus ir (arba) kuris dėl tam tikrų ūkininkavimo ar gamybos būdų naudojimo pasižymi ypatingomis savybėmis.
Ženklai reglamentuojami Lietuvos respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gegužės 20 d. Nr. 3D-351 „Dėl nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių žemės ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“, įsakymą rasite ČIA.
Plačiau apie Kokybės sertifikavimą rasite ČIA. Patikrinti sertifikato galiojimą galite ČIA.